Поради для батьків

ШАНОВНІ БАТЬКИ, БАБУСІ, ДІДУСІ!

З дитиною треба спілкуватися весь час, хоча деяким батькам здається, що крихітний, тільки-но народжений  малюк, ще нічого не розуміє. Спілкуйтеся весь час, коли дитина не спить, але для розвитку мовлення особливим є вік від 3 до 6 років. Тут мовленню дитини треба приділити окрему увагу. Якщо ви зрозуміли, що дитина, порівняно з однолітками, розмовляє гірше, не вимовляє деякі звуки, обов’язково йдіть до спеціаліста. Тільки він може визначити рівень порушення звуковимови, допоможе  вірно вимовляти важкі для неї звуки, а ще й розвинути фонематичний слух, мовленнєве дихання, пам’ять, увагу, тощо. Малюк поступово розширить свій словниковий запас,буде правильно формувати свою думку,а здобуті навички стануть у пригоді при оволодінні читанням та усним і писемним мовленням.

Щасливої дороги до країни звуків!

Сьогодні ми поговоримо про те, коли і як  з‘являються звуки в мовленні дитини, про правила спілкування з дитиною, і про те, як організувати з нею заняття, щоб воно пройшло з користю, спокійно, щоб дитина і ви зайвий раз не нервували.

Багато звуків дитина вимовляє без зусиль: М,Н,Т,П та голосні. Найважче даються шиплячі: Ж,Ш,Ч,Щ, свистячі С, З, та сонорні Р,Л.

Неправильна вимова в дітей до 3-х років практично є нормою,але до 5-ти,особливо до 6-ти років, дитина має оволодіти вимовою всіх звуків.

Після цього віку будь-які порушення у вимові звуків вважаються дефектом вимови.

Приведена нижче таблиця допоможе батькам слідкувати за своєчасною появою в мовленні дитини різних звуків.

Вік дитини

1-2 роки

2-3 роки

3-5 років

5-6 років

Звуки

А О Е П Б М

І И У Ф Т Д Н К Г Х Й

С З Ц Ш Щ Ж Ч

Л Р

Дещо про спілкування з дитиною.

1.Ваше мовлення повинно бути взірцем для наслідування . Дитині  не  можна чути  неправильну  вимову.

2.Не можна сміятися з того,що дитина невірно вимовляє звуки в словах.

3. Не треба повторювати за дитиною «сюсюкати»,закріплювати хибні звуки в словах.

Як  організувати спокійне заняття.

1.Не критикуйте дитину і не смійтеся з неї.

2.Підбадьорюйте малюка,кажіть,що в нього все вийде.

3. Спочатку самі покажіть,як виконувати ту  чи іншу вправу, потім пропонуйте дитині.

Про найбільш розповсюджені  порушення звуковимови.

При більш складних випадках дитина використовує в мовленні  специфічні звуки. Вона більш спілкується знаками, або покаже, що треба, її  мовлення  розуміють близькі люди.

Дитина замінює одні звуки іншими.

У дитини сформувалася «французька» вимова звука (р). Це може бути  пов’язано з недостатнім мовленнєвим диханням, або короткою                 під’язиковою вуздечкою. Якщо цю проблему не виправити, є ризик, що й інші звуки будуть формуватися невірно. Такий звук сам пособі, тобто самостійно, без втручання не виправляється.

Причин неправильної звуковимови у дітей з нормальним  слухом та інтелектом декілька.

1. Можливо, батьки, розмовляючи з дитиною, наслідують дитячий говір(сюсюкають)

2. Дитині може бути важко відрізняти на слух схожі звуки (при цьому фізіологічний звук в нормі)-це ознака проблем з фонематичним слухом. Тоді фонематичний слух треба розвивати – вчити зосереджуватись на звуках, розрізняти їх. Іноді дитина не помічає,що вимовляє звуки невірно. Тоді дитині треба дати зрозуміти, де вірна вимова, де -ні.

В подальшому на цій сторінці будуть запропоновані вправи,які  допоможуть дитині чути і відчувати звуки мови.

3. Недостатня рухливість губ і язика та погано розвинуте  мовленнєве дихання.

4. У дитини виражені дефекти в будові артикуляційного апарату. У цьому випадку вашій дитині потрібні консультації спеціалістів.